Zalety i ograniczenia systemów on-line w chmurze

Zalety i ograniczenia systemów on-line w chmurze

W najprostszym ujęciu rozwiązanie w chmurze to konfiguracja IT, która oferuje zewnętrznie hostowane oprogramowanie, sprzęt lub inne aplikacje dla firmy lub osoby fizycznej. Oznacza to, że dane użytkownika są przechowywane na serwerach w odległych centrach danych, do których użytkownik ma dostęp przez Internet.

Zalety i ograniczenia systemów on-line w chmurze

Zalety i ograniczenia systemów on-line w chmurze

W najprostszym ujęciu rozwiązanie w chmurze to konfiguracja IT, która oferuje zewnętrznie hostowane oprogramowanie, sprzęt lub inne aplikacje dla firmy lub osoby fizycznej. Oznacza to, że dane użytkownika są przechowywane na serwerach w odległych centrach danych, do których użytkownik ma dostęp przez Internet.

20.10.2022

Kiedy chmura obliczeniowa pojawiła się po raz pierwszy, spotkała się z dużą ilością krytyki, która uznała ją po prostu za chwilową modę technologiczną. Jednak dziś cloud computing zdołał stać się czymś więcej niż tylko szumem, a stał się naprawdę wyjątkową zmianą w paradygmacie postrzegania IT przez przedsiębiorstwa. Chmura obniżyła koszty wielu przedsiębiorstw i pomogła użytkownikom końcowym skupić się na ich podstawowych potrzebach biznesowych zamiast na niepożądanych kwestiach informatycznych. Z tego powodu wydaje się, że ta zaawansowana technologia jest tutaj, aby pozostać.

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z Google Docs, to znaczy, że używałeś systemu opartego na chmurze. Dokumenty i aplikacje w Google Docs nie są przechowywane na komputerze użytkownika; zamiast tego są przechowywane na serwerach Google, do których użytkownik ma dostęp za pośrednictwem połączenia internetowego.

Zalety chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa oferuje wiele korzyści zarówno użytkownikom końcowym, jak i firmom każdej wielkości. Oczywistą zaletą chmury obliczeniowej jest to, że nie trzeba już wspierać ani utrzymywać bardzo złożonej infrastruktury IT. Ten ciężar zostaje zdjęty i outsourcowany do innego podmiotu. Firmy są teraz w stanie skupić się na swojej podstawowej wizji, zlecając wszystkie kłopoty z IT do chmury.

Przyjrzyjmy się niektórym najważniejszym zaletom chmury obliczeniowej i omówmy je bardziej szczegółowo.

Efektywność kosztowa

Jest to prawdopodobnie największa zaleta unowocześniająca chmurę obliczeniową. Chmura eliminuje potrzebę inwestowania w samodzielne oprogramowanie lub serwery. Dzięki zrównoważeniu możliwości chmury, firmy mogą zaoszczędzić na opłatach licencyjnych za oprogramowanie i usunąć koszty ogólne, takie jak koszty zarządzania, przechowywania danych, aktualizacji systemu, itp.

Chmura jest ogólnie tańsza niż tradycyjne podejścia IT i może znacznie obniżyć ogólne wydatki przedsiębiorstwa związane z technologią. Jeśli kopać trochę głębiej, okaże się, że cloud computing przynosi lepszy przepływ gotówki do firmy poprzez wyeliminowanie wydatków kapitałowych związanych z rozwojem i utrzymaniem infrastruktury serwerowej.

Lepszy czas oczekiwania i wygoda

Otwarta chmura umożliwia świadczenie usług, które są dostępne w dowolnym miejscu, w którym znajduje się użytkownik końcowy. Umożliwia to prosty dostęp do informacji, co spełnia potrzeby użytkowników w różnych lokalizacjach geograficznych i strefach czasowych. Dodatkową korzyścią jest przeniesienie współpracy na zupełnie nowy poziom, ponieważ dostęp, przeglądanie i modyfikowanie dokumentów biznesowych jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Zwiększa się również czas sprawności usług, dzięki czemu firma może dłużej działać efektywnie. W przypadku awarii systemów, alternatywne schematy tworzenia kopii zapasowych są automatycznie wdrażane na innych maszynach.

Ulepszone odzyskiwanie i tworzenie kopii zapasowych

Chmura upraszcza proces tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych, ponieważ wszystkie pliki znajdują się w chmurze, a nie na jednym urządzeniu fizycznym. Dostawcy chmury zwykle oferują niezawodne i elastyczne rozwiązania w zakresie tworzenia kopii zapasowych/odzyskiwania danych. W niektórych przypadkach sama chmura jest wykorzystywana wyłącznie jako magazyn kopii zapasowych w niektórych firmach.

Niższe rachunki za energię

Typowa infrastruktura IT zazwyczaj zużywa dużo więcej energii niż chmura. Dzięki chmurze obliczeniowej potrzeba mniej zasobów, aby utrzymać firmę w ruchu, co pozwala zaoszczędzić energię. Na przykład, gdy serwery są wyrzucane, infrastruktura IT może być zwykle skalowana w dół. To zwalnia zasoby, które zużywają energię.

Skalowalność i wydajność

Skalowalność jest jedną z największych cech, które automatycznie pojawiają się w każdej infrastrukturze chmury. Chmura wdraża instancje automatycznie i robi to wtedy, gdy jest to potrzebne. W rezultacie musisz płacić tylko za aplikacje i pamięć masową, z których korzysta Twoja firma. W ten sposób określony obszar roboczy w chmurze można skalować w górę i w dół, aby sprostać zmiennym wymaganiom IT.

Jeśli chodzi o wydajność, systemy w chmurze wykorzystują rozproszone architektury, które oferują wyjątkową szybkość obliczeń.

Zwiększona pojemność pamięci masowej

Chmura jest znana z możliwości przechowywania znacznie większej ilości danych niż klasyczne serwery czy komputery osobiste. Eliminuje to obawy biznesu o to, że zabraknie miejsca.

Wady chmury obliczeniowej

Cloud computing oferuje wiele wspaniałych korzyści dla firm. Jedna, jak każde narzędzie, także aplikacje chmurowe mogą nieść pewne niebezpieczeństwa. Szczególnie, jeśli używane są nierozsądnie lub nie do końca zgodnie z przeznaczeniem.

Bezpieczeństwo i prywatność w chmurze

Dla większości firm, bezpieczeństwo jest główną kwestią, także jeśli chodzi o cloud computing. Korzystając ze zdalnej infrastruktury, firma zasadniczo oddaje swoje prywatne dane i informacje komuś innemu - rzeczy, które mogą być wrażliwe i poufne. Do dostawcy usług w chmurze należy ochrona i zachowanie tych danych. To sprawia, że niezwykle ważne jest, aby wydać trochę więcej i wybrać zaufanego i niezawodnego dostawcę usług w chmurze.

Podobnie prywatność w chmurze staje się potencjalnym problemem. Firmy muszą powierzyć dostawcom usług w chmurze swoje dane i zaufać, że będą je trzymać z dala od nieuprawnionych użytkowników.

Zależność od połączenia internetowego

potencjalnym problemem dla firm jest to, że cała konfiguracja chmury zależy od dostępu do Internetu. Jeśli więc Twoja sieć ulegnie awarii lub będziesz miał problemy z łącznością, spowoduje to szybkie zatrzymanie działania Twojej firmy.

Podatność

Rozwiązania oparte na chmurze działają za pośrednictwem publicznego Internetu, a zatem są bardziej podatnym celem dla hakerów. Jak dowiedzieliśmy się z przeszłości, nic co jest umieszczone w Internecie nie jest w 100% bezpieczne. Nawet duże firmy i agencje rządowe padały ofiarą ataków.

Blog

Najnowsze wpisy z naszego bloga, aktualności i nowości w systemie:Zastosowania