Przesyłki

System Atom posiada integrację z Pocztą Polską i firmą InPost, dostawcą usług kurierskich i obsługującą Paczkomaty. Dzięki integracji, możliwe jest nie tylko nadawanie przesyłek na podstawie danych zgromadzonych w systemie, ale także ich późniejsze śledzenie.

Przesyłki

System Atom posiada integrację z Pocztą Polską i firmą InPost, dostawcą usług kurierskich i obsługującą Paczkomaty. Dzięki integracji, możliwe jest nie tylko nadawanie przesyłek na podstawie danych zgromadzonych w systemie, ale także ich późniejsze śledzenie.

Przesyłki pocztowe i kurierskie

Integracja z usługami pocztowymi czy kurierskimi ma dwa zastosowania. Najbardziej typowe to przygotowywanie przesyłek z firmy do klienta, na przykład wysyłka umów, faktur czy innych dokumentów, ewentualnie realizacja zamówień poprzez wysyłkę. Drugim, mniej oczywistym sposobem wykorzystania jest zamawianie przesyłek od klienta do firmy, na koszt firmy. Mechanizm znany w sklepach chociażby ze zwrotów i reklamacji świetnie sprawdzi się w biurze rachunkowym, gdzie za pomocą paczkomatów czy kuriera klienci biura mogą dostarczać do biura dokumenty. Wbrew pozorom zapłacenie kilku złotych za przesyłkę jest mniej kosztowne niż czas, jaki zajmie osobista wizyta klienta w biurze. Jest to też świetny zabieg marketingowy dla biur rachunkowych, bo ich usługi stają się znacznie wygodniejsze dla klienta i na swój sposób nowocześniejsze, niż konkurencyjne.

Przesyłki pocztowe i kurierskie

Paczka przesyłek to wiele nadawanych jednocześnie, przesyłek, które wiąże wspólny moment (data) i miejsce nadania. W takiej paczce zaś mogą się znaleźć przesyłki krajowe i zagraniczne, priorytetowe i ekonomiczne - według potrzeby. Atom potrafi samodzielnie opłacać zatwierdzone paczki i generować dla nich grupowo etykiety nadawcze do pobrania i wydrukowania.

Atom wspiera także zamawianie paczek przez samych klientów. Istnieje możliwość, np. w module dla biur rachunkowych, by uruchomić panel klienta z poziomu którego będzie on mógł zamówić przesyłkę kurierską lub paczkomatową z dokumentami do biura.

Dostępne integracje

Dostępne integracje

Poczta Polska

System współpracuje z usługą eNadawca Poczty Polskiej, co pozwala na nadawanie przesyłek krajowych i zagranicznych zarówno poleconych ekonomicznych jak i priorytetowych. Do systemu można także dodać przesyłkę nadaną standardowo, w placówce Poczty, wystarczy wpisać numer przesyłki i już możliwe jest sprawdzanie jej statusu doręcznia. Śledzenie doręczenia przesyłki ma szczególne znaczenie podczas wysyłki faktur z terminem płatności uzależnionym od daty dostarczenia, a nie wystawienia, faktury.

Paczkomaty

W ramach integracji z InPost najciekawszą usługą z której można skorzystać są z pewnością paczkomaty. Można używać ich jako punktów odbiorczych jak i nadawczych. Wspomniany przykład nadawania przez klientów paczek do biura nie musi dotyczyć tylko biur rachunkowych, podobne funkcjonalności może uruchomić np. agencja pracy, by ułatwić zatrudnianym osobom odesłanie podpisanych dokumentów, a firma produkcyjna może w ten sposób wyróżnić się względem konkurencji np w zakresie świadczenia usług gwarancyjnych.

Kurier InPost

InPost świadczy także klasyczne usługi kurierskie, np. od drzwi do drzwi. Ich wykorzystanie może być identyczne jak wykorzystanie paczkomatów, przy czym wygoda dla obu stron jest jeszcze większa - nie trzeba nawet udawać się do punktu nadania czy paczkomatu - kurier sam odbierze i dostarczy przesyłkę.

Wysyłka faktur

Wysyłka faktur

Faktury są pewnym szczególnym dokumentem, często wysyłanym za pomocą przesyłek pocztowych. Odpowiednie udokumentowanie daty dostarczenia faktury klientowi w pewnych przypadkach jest bardzo istotne, gdyż część faktur jest wystawiana z terminem płatności zależnym od daty dostarczenia faktury klientowi. Jeśli wystawimy taką fakturę w Atomie, możemy dodać do niej informację o numerze przesyłki (albo uzyskać go automatycznie zamawiając utworzenie przesyłki wprost z kontekstu faktury) i wtedy system sam, znając termin skutecznego dostarczenia, wyliczy termin płatności licząc od tejże daty.