Wymagania stawiane opiekunkom osób starszych

Wymagania stawiane opiekunkom osób starszych

Praca jako opiekunka osób starszych cieszy się coraz większą popularnością. Umożliwia ona nie tylko niezłe zarobki, ale również rozwijanie się pod kątem zawodowym. Wiele osób chcących pracować w tym zawodzie decyduje się jednak na wyjazd za granicę. Praca w innych państwach Unii Europejskiej jest atrakcyjna przede wszystkim ze względów finansowych. Jak jednak się do niej przygotować i jakie wymagania należy spełnić, aby być konkurencyjnym na rynku pracy?

Wymagania stawiane opiekunkom osób starszych

Wymagania stawiane opiekunkom osób starszych

Praca jako opiekunka osób starszych cieszy się coraz większą popularnością. Umożliwia ona nie tylko niezłe zarobki, ale również rozwijanie się pod kątem zawodowym. Wiele osób chcących pracować w tym zawodzie decyduje się jednak na wyjazd za granicę. Praca w innych państwach Unii Europejskiej jest atrakcyjna przede wszystkim ze względów finansowych. Jak jednak się do niej przygotować i jakie wymagania należy spełnić, aby być konkurencyjnym na rynku pracy?

12.10.2023

Wymagania stawiane przed opiekunkami osób starszych wyjeżdżającymi z Polski

Spora część społeczeństwa jest utwierdzona w przekonaniu, że praca jako opiekunka seniorów jest relatywnie prosta i przyjemna. Takie stereotypowe myślenie jest jednak olbrzymim błędem, albowiem zostanie dobrą opiekunką wcale nie jest prostym zadaniem. Co istotne, osoby chcące pracować w tej branży nie muszą mieć wykształcenia medycznego, aczkolwiek niezbędne jest spore doświadczenie. Często wystarczające okazuje się jednak doświadczenie w opiece nad seniorem ze swojej rodziny czy innym bliskim w podeszłym wieku. W większości przypadków agencje są pod tym względem wyrozumiałe i nie oczekują wieloletniego doświadczenia w pracy w charakterze opiekunki. Nie oznacza to jednak, że wykształcenie czy zdobyta wiedza z tego zakresu są zbędne. Dzięki nim można bowiem liczyć na wyższe zarobki oraz szersze spektrum obowiązków.

W przypadku opiekunek osób starszych wyjeżdżających z Polski do Unii Europejskiej wykształcenie odgrywa przeważnie drugorzędną rolę. Najważniejsza jest bowiem znajomość języków obcych. Rekomendowane jest przede wszystkim dobre rozumienie języka angielskiego, jednak oczekiwane umiejętności lingwistyczne zależą od kraju, do którego wybiera się dany pracownik. Przykładowo, jeżeli decyduje się on na pracę w Niemczech, to powinien umieć porozumiewać się w ojczystym języku mieszkańców tego państwa. Im więcej języków zna kandydatka na pracę w roli opiekunki, tym większe są jej szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia za granicą. Bardzo często spotykanym wymaganiem stawianym przed opiekunkami osób starszych jest też posiadanie prawy jazdy. Osoby dobrze czujące się w kierowaniu samochodem szybciej będą mogły docierać do seniorów, zapewniając im kompleksową opiekę. Dlatego też ważne prawo jazdy nierzadko jest istotną kartą przetargową.

Opiekunka osób starszych - jaka powinna być?

Większość agencji pośredniczących między pracownikami a rodzinami oczekuje, by opiekunka była nie tylko kompetentna, ale także sympatyczna i wzbudzająca zaufanie. Znajomość języków obcych, ważne prawo jazdy czy doświadczenie poparte pracą w podobnych zawodach może korzystnie wpłynąć na szanse danej kandydatki na otrzymanie pracy, jednak kluczową rolę w procesie rekrutacyjnym odgrywają predyspozycje. Praca z osobami starszymi nie zalicza się bowiem do łatwych zadań, dlatego osoby aplikujące na to stanowisko powinny być zarówno cierpliwe, jak i miłe, życzliwe oraz pomocne. Seniorzy nierzadko zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi, co sprawia, że opiekunki muszą zapewnić im kompleksową pomoc. Powinna ona obejmować wsparcie nie tylko przy robieniu zakupów czy sprzątaniu, ale również przy podawaniu leków. Wszystko to sprawia, że większość pracodawców oczekuje, aby opiekunki wyróżniały się empatią i troskliwością. Pożądaną cechą jest także siła fizyczna. Duża część seniorów nie jest bowiem w pełni sprawna, co oznacza obowiązek pomocy im przy codziennych czynnościach.

Atom ERP dla agencji pracy i agencji opieki - jak możemy Ci pomóc?

Atom ERP, specjalnie dla agencji pracy tymczasowej i agencji opieki, zapewnia narzędzia do zarządzania dokumentami, rekrutacją pracowników, a także planowania obłożenia pracownikami projektów klientów.

  • System pozwala na automatyzację procesów biznesowych związanych z obsługą pracowników, pośredników i kontrahentów oraz rozliczeń z nimi
  • Dla kadry zarządzającej dostarcza cenne narzędzia analityczne dotyczące trendów, efektywności czy rentowności
  • Atom ERP upraszcza zagadnienia związane z delegowaniem pracownika za granicę w ramach realizacji umowy z klientem. Pomaga zorganizować transport oraz wygenerować niezbędne dokumenty
  • Atom ERP pozwala planować obłożenie pracownikami u klientów, zgodnie z umowami oraz dostępnością pracowników i wspiera ich oddelegowywanie do pracy w innych firmach

Kto może zostać opiekunką osób starszych?

Na papierku praca w charakterze opiekunki za granicą wygląda dość atrakcyjnie. Niezłe zarobki, możliwość zwiedzenia innych państw Unii Europejskiej czy poznanie wielu ciekawych seniorów przykuwają uwagę sporej liczby osób, Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że praca ta jest naprawdę wymagająca i obliguje do posiadania odpowiednich kompetencji. Opiekunką osób starszych może zostać przede wszystkim człowiek z silną psychiką. Praca z seniorami nierzadko jest sporym wyzwaniem, dlatego mocne nerwy są w tym przypadku po prostu niezbędne. Kandydatki do pracy w charakterze opiekunki osób starszych muszą również wyróżniać się dobrym zdrowiem. Powinny one mieć zdrowy kręgosłup, a także wyróżniać się brakiem nałogów czy zaburzeń neurologicznych. Choć praca w roli opiekunki osób starszych jest naprawdę ciekawa, to nie każdy sobie w niej poradzi. Zawód ten z pewnością nie jest odpowiedni dla ludzi, którzy zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Z oczywistych względów także osoby z niepełnosprawnościami nie będą w stanie pomagać innym seniorom.

Co istotne, opiekunki osób starszych mają bardzo szerokie możliwości zatrudnienia, dzięki czemu znalezienie pracy w ich przypadku nie powinno być przesadnie trudne. Mogą one zatrudnić się zarówno w domach opieki czy hospicjach, jak i w prywatnych miejscach. Dzięki pracy w roli opiekunki możliwe jest zupełnie inne spojrzenie na starość i zrozumienie, że nie musi być ona przykrym oraz trudnym okresem. Choć zawód ten wymaga olbrzymiego profesjonalizmu, to z pewnością warto się nim mocniej zainteresować.

Blog

Najnowsze wpisy z naszego bloga, aktualności i nowości w systemie:Zastosowania