Od czego uzależnione jest wynagrodzenie opiekunki osoby starszej za granicą?

Od czego uzależnione jest wynagrodzenie opiekunki osoby starszej za granicą?

Społeczeństwa w krajach Europy Zachodniej się starzeją i coraz więcej osób wymaga stałej lub tymczasowej opieki. Zapotrzebowanie na opiekunki jest spore, a chętne osoby z Polski wyjeżdżają, by nie tylko pomóc seniorom, ale też, by podnieść swój standard życia. Na jakie zarobki może liczyć opiekunka osoby starszej? Od czego uzależnione są pensje?

Od czego uzależnione jest wynagrodzenie opiekunki osoby starszej za granicą?

Od czego uzależnione jest wynagrodzenie opiekunki osoby starszej za granicą?

Społeczeństwa w krajach Europy Zachodniej się starzeją i coraz więcej osób wymaga stałej lub tymczasowej opieki. Zapotrzebowanie na opiekunki jest spore, a chętne osoby z Polski wyjeżdżają, by nie tylko pomóc seniorom, ale też, by podnieść swój standard życia. Na jakie zarobki może liczyć opiekunka osoby starszej? Od czego uzależnione są pensje?

23.10.2023

Do jakich krajów najczęściej wyjeżdżają opiekunki osób starszych?

Nie tylko w Polsce społeczeństwo się starzeje, ale takie trendy występują w całej Europie. Za zachodnią granicą w Niemczech jest duże zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych, ale nie tylko do tego kraju chętnie się wyjeżdża. Oferty pracy dostępne są w Wielkiej Brytanii, Belgii czy Francji, a wszystko zależy od tego, jaki język się zna lub w jakim kraju chce się przebywać. Najczęściej jednak większość osób z Polski jeździ do Niemiec ze względu na bliskość i możliwość częstszego przyjazdu do domu.

Atom ERP dla agencji pracy i agencji opieki - jak możemy Ci pomóc?

Atom ERP, specjalnie dla agencji pracy tymczasowej i agencji opieki, zapewnia narzędzia do zarządzania dokumentami, rekrutacją pracowników, a także planowania obłożenia pracownikami projektów klientów.

  • System pozwala na automatyzację procesów biznesowych związanych z obsługą pracowników, pośredników i kontrahentów oraz rozliczeń z nimi
  • Dla kadry zarządzającej dostarcza cenne narzędzia analityczne dotyczące trendów, efektywności czy rentowności
  • Atom ERP upraszcza zagadnienia związane z delegowaniem pracownika za granicę w ramach realizacji umowy z klientem. Pomaga zorganizować transport oraz wygenerować niezbędne dokumenty
  • Atom ERP pozwala planować obłożenie pracownikami u klientów, zgodnie z umowami oraz dostępnością pracowników i wspiera ich oddelegowywanie do pracy w innych firmach

Ile można zarobić jako opiekunka osoby starszej?

Opieka nad osobami starszymi jest bardzo wymagająca i trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Nie zawsze jednak konieczne jest wykształcenie kierunkowe, bo często wystarczą predyspozycje lub doświadczenie, by móc umiejętnie zająć się niepełnosprawną czy schorowaną osobą. Zarobki w tej branży są zróżnicowane i zależą od kilku czynników. W każdej pracy pensja jest uzależniona od stanowiska czy umiejętności i tak też jest w tej dziedzinie. Oto kilka czynników, które wpływają na wysokość zarobków.

Kraj pracy

Pierwszym czynnikiem decydującym o zarobkach jest oczywiście państwo, do którego się wyjeżdża. Najczęściej pensja bazuje na podobnym poziomie, co najniższa krajowa w danym kraju, ale też wiele zależy od agencji pracy czy obowiązków, jakie ciążą na opiekunce.

Znajomość języka obcego

Kolejnym aspektem decydującym o zarobkach są umiejętności językowe. Osoba, która zna jedynie podstawy, może liczyć na niższą pensję. Jeśli ktoś włada biegle językiem, a do tego jeszcze zna terminologię medyczną, to taka osoba może liczyć na wyższe zarobki i większy wybór ofert pracy. Brak znajomości języka nie jest jednak wykluczający, gdyż można zapisać się na kurs, który organizują agencje pracy tymczasowej. W ciągu krótkiego czasu jest możliwość nauczenia się podstaw, które przydadzą się na początku, a na miejscu w trakcie pracy będzie można doskonalić słownictwo i gramatykę.

Kwalifikacje i doświadczenie

Umiejętności czy wiedza medyczna są bardzo ważne w przypadku osób, które chcą wyjechać za granicę do opieki nad osobami starszymi. Nie zawsze są one jednak wymagane, ale wówczas zarobki są najczęściej na najniższym poziomie. Jeśli ktoś ma wykształcenie medyczne, ukończył kursy lub ma doświadczenie w opiece nad starszymi i schorowanymi ludźmi, to na pewno pensja będzie wyższa. Na wysokość stawki wpływają też choroby podopiecznego. Jeśli osoba jest niesamodzielna i wymaga stałej całodobowej opieki lub też umiejętności pielęgniarskich, to można zarobić znacznie więcej.

Ilość osób w gospodarstwie do opieki

Najczęściej opiekunka wyjeżdża do miejsca, w którym mieszka starsza osoba i nią należy się opiekować. Jednak mogą zdarzyć się też małżeństwa czy starsze rodzeństwa, które wspólnie wymagają opieki. Oczywiście w takim wypadku jest dużo więcej pracy i obowiązków, a więc i zarobki są lepsze. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę z tego, że w takiej sytuacji sprawdzą się osoby z doświadczeniem w opiece nad większą ilością osób.

Zakres obowiązków i dodatkowe umiejętności

Często pensja jest wyższa, jeśli oprócz opieki wymagane jest też wykonywanie innych obowiązków. Mianowicie może być to robienie zakupów, sprzątanie, pielęgnowanie ogrodu lub gotowanie. Może zdarzyć się tak, że starsza osoba jest samodzielna i wymaga jedynie doglądania, czy zjadła posiłek, wzięła tabletki i się nie przemęcza. Są sytuacje takie, że chora jest niepełnosprawna i trzeba ją codziennie myć czy przewijać, co oczywiście wpłynie na wysokość stawki godzinowej. Jeśli opiekunka ma dodatkowe umiejętności, umie zrobić zastrzyki, jest świetną kucharką lub fizjoterapeutką, to może znaleźć lepsze zatrudnienie, a więc i może liczyć na wyższą pensję.

Prawo jazdy

Czynnikiem wpływającym na zarobki może być też prawo jazdy. Nie zawsze jest ono wymagane, ale niekiedy dom znajduje się na wsi, a dojazd do najbliższej miejscowości możliwy jest jedynie autem. W takim wypadku do pracy zostaną przyjęte osoby z prawem jazdy, które pojadą na zakupy lub zawiozą swoją podopieczną do przychodni.

Wymagania rodziny

Wysokość zarobków może być też uzależniona od wymagań rodziny, do której się jedzie. Jeśli szukają oni konkretnej osoby z konkretnymi predyspozycjami, to często są skłonni zapłacić więcej, by opiekunka sprostała wszystkim zadaniom, a osoba starsza miała zapewnione godne i najlepsze z możliwych warunków.

Jak zatem widać, stawka za opiekę nad osobą starszą może zależeć od wielu czynników. Poszukiwani są pracownicy bez doświadczenia, a także zawodowe opiekunki, które mają lata praktyki. Jest to praca, w której można się spełnić, ale też i dobrze zarobić nawet jako początkująca opiekunka.

Blog

Najnowsze wpisy z naszego bloga, aktualności i nowości w systemie:Zastosowania