Jak i gdzie Polacy szukają pracy?

Jak i gdzie Polacy szukają pracy?

Polacy poszukują pracy nie tylko w przypadku jej braku. Bardzo często chcą zmienić aktualne miejsce, by lepiej zarabiać, rozwijać się i realizować w innych branżach.

Jak i gdzie Polacy szukają pracy?

Jak i gdzie Polacy szukają pracy?

Polacy poszukują pracy nie tylko w przypadku jej braku. Bardzo często chcą zmienić aktualne miejsce, by lepiej zarabiać, rozwijać się i realizować w innych branżach.

13.04.2023

Polacy poszukują pracy nie tylko w przypadku jej braku. Bardzo często chcą zmienić aktualne miejsce, by lepiej zarabiać, rozwijać się i realizować w innych branżach. Takie poszukiwania najczęściej zaczynają od przeglądania stron i tworzenia CV, które jest wizytówką kandydata. Znalezienie satysfakcjonującego stanowiska nie jest łatwe więc poszukujący korzystają z różnych narzędzi, by osiągnąć sukces.

Pracuj.pl

Obecnie największy portal z ogłoszeniami o pracę. W trzecim kwartale 2022 zamieszczono tu aż 269 tys. ogłoszeń. Jest to również strona, która jako pierwsza wyświetla się w wyszukiwarkach. Pracuj.pl w ostatnich latach znacznie się rozwinęło i oprócz ofert pracy, daje możliwość zakładania profili pracownikom i korzystania z darmowego kreatora CV. Portal prowadzi również poradniki i kalkulatory wynagrodzeń dla poszczególnych grup zawodowych.

olx.pl

Na olx można również znaleźć oferty pracy dodawane często przez lokalnych drobnych przedsiębiorców. Na portalu jest również sporo ogłoszeń dla freelancerów. Duża łatwość w dodawaniu ofert pracy sprawia, że bardzo często zawierają one nieprawdziwe informacje. Dlatego trzeba bardzo uważać na potencjalnych oszustów, którzy chcą wyłudzić dane osobowe.

Rocketjobs.pl

Rocketjobs.pl jest idealny dla osób poszukujących zatrudnienia w marketingu, finansach, pozyskiwaniu danych, konsultingu i innych branżach specjalistycznych. Portal wyróżnia się również tym, że każda oferta pracy ma podane widełki wynagrodzenia. Jest to bardzo ważne, że aplikując na dane stanowisko pracownik wie, o jakie pieniądze może się starać. Z drugiej strony osoby, dla których takie wynagrodzenie nie jest satysfakcjonujące, nie marnują czasu na takie ogłoszenie.

Portal ten powstał na bazie start-upu Just Join IT i początkowo zajmował się ofertami tylko z zakresu marketingu i sprzedaży. Dzisiaj twórcy chcą być głównym miejscem poszukiwań pracy dla całej branży cyfrowej.

Linkedin

Linkedin to portal, na którym pracodawcy mają możliwość znalezienia idealnego pracownika. Dbając o rozwój zawodowy warto założyć tu swój profil. Posłuży on nawiązaniu relacji zawodowych i poszerzeniu swoich umiejętności. Założenie konta i stałe aktualizowanie go sprawia, że propozycje pracy oferowane są na bieżąco. Dlatego myśląc o rozwoju kariery, pracownicy chętnie korzystają z możliwości, które oferuje portal.

Facebookowe grupy tematyczne

Szukając konkretnego zajęcia, np. w obrębie content marketingu, coraz częściej poszukujący pracy wchodzą na grupy tematyczne związane z zagadnieniem na facebooku. Na takich grupach można bardzo dobrze poznać ludzi z branży, uzyskać informacje na temat kursów i zdobyć ogrom wiedzy. Wszystko to pomaga w znalezieniu wymarzonej pracy, którą również można otrzymać na grupie. Bardzo często członkowie wystawiają oferty bądź informują o rekrutacjach, które odbywają się w ich firmach. Będąc aktywnym na grupie można zyskać wsparcie innych osób i porady, jak ulepszyć swoje CV czy w jakim kierunku się rozwijać. Obserwując ten trend coraz częściej specjaliści HR właśnie tam poszukują swoich nowych pracowników.

Bardzo popularną grupą na facebooku jest strona dla kobiet Give Her A Job. Ta zamknięta żeńska społeczność nie tylko pomaga znaleźć pracę, ale przede wszystkim udziela wsparcia na każdym etapie poszukiwań. Brak pracy lub mało satysfakcjonujące zajęcie wiąże się z ogromnym stresem. Członkinie pomagają ruszyć z miejsca, udzielają fachowych porad i ukierunkowują, by z pewnością siebie zdobywać rynek pracy. Na grupie każdego dnia pojawiają się oferty pracy, zarówno stacjonarnej jak i zdalnej. Stąd taka popularność społeczności i stale rosnąca liczba członkiń.

Agencje pośrednictwa pracy

Poszukując pracy za zagranicą Polacy bardzo często korzystają z pomocy agencji pracy. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż otrzymuje się konkretną ofertę i pomoc przy zorganizowaniu wyjazdu i życia na miejscu. Takie agencje cieszą się również popularnością wśród osób zainteresowanych pracą tymczasową w dużych fabrykach. Często takie początkowe kontrakty z agencjami zamieniane są w późniejszym czasie na umowy podpisywane już z samą firmą.

Blog

Najnowsze wpisy z naszego bloga, aktualności i nowości w systemie:Zastosowania