Gotowy czy dedykowany system ERP – wady, zalety, porównanie

Gotowy czy dedykowany system ERP – wady, zalety, porównanie

Który system ERP wybrać - gotowy, czy może dedykowany? Czym się one różnią? Jakie są ich wady i zalety? Jak odpowiednio dobrać oprogramowanie do potrzeb firmy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Gotowy czy dedykowany system ERP – wady, zalety, porównanie

Gotowy czy dedykowany system ERP – wady, zalety, porównanie

Który system ERP wybrać - gotowy, czy może dedykowany? Czym się one różnią? Jakie są ich wady i zalety? Jak odpowiednio dobrać oprogramowanie do potrzeb firmy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

29.08.2022

Obecnie na rynku mamy wiele dostępnych rozwiązań informatycznych, które znacznie różnią się między sobą. Każda firma może wybrać z wachlarza gotowych narzędzi, które są dość tanie oraz łatwe we wdrożeniu. Z drugiej strony pojawia się coraz więcej dedykowanych systemów ERP. Ich wdrożenie będzie skutkowało większymi nakładami finansowymi, a także czasowymi, lecz to jednocześnie pozwoli na praktycznie nieograniczone dostosowanie do biznesu i jego specyfiki.

Który system ERP wybrać - gotowy, czy może dedykowany? Czym się one różnią? Jakie są ich wady i zalety? Jak odpowiednio dobrać oprogramowanie do potrzeb firmy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Gotowy system ERP – czym jest i co go charakteryzuje?

Mianem gotowego systemu ERP określamy oprogramowanie, które jest w jednej, konkretnej formie i z którego korzystają setki firm. Tuż po napisaniu, zostało dopuszczone do sprzedaży i zostało wdrożone w życie przez wielu klientów o różnej specyfice działalności. Podmioty, które zakupiły gotowy system ERP nie mogą zażyczyć sobie zmodyfikowania oprogramowania tak, by odpowiadały ich indywidualnym potrzebom. Stąd niższe koszty tego rozwiązania. Funkcjonalność gotowego systemu ERP skoncentrowana jest przede wszystkim na sprzedaży, rozliczeniach, zakupach i obsłudze magazynu.

Najistotniejszą zaletą wdrożenia tego oprogramowania jest niski koszt licencji, a także samego uruchomienia. Czas, w którym wdrażany jest program jest stosunkowo krótki – już po kilkudziesięciu minutach może być gotów do pracy. Gotowe oprogramowanie ERP jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie potrzebują indywidualnego podejścia lub też w których procesy nie są skomplikowane.

Mimo wymienionych powyżej zalet, gotowe systemy ERP posiadają też trochę wad, z czego największą z nich jest brak możliwości dopasowania oprogramowania (w tym poszczególnych modułów i funkcji) do potrzeb danej działalności.

Dedykowany system ERP – czym jest i co go charakteryzuje?

Ten rodzaj systemu ERP jest bardzo dobrym rozwiązaniem patrząc przez pryzmat potrzeb indywidualnych klienta. Są dwie możliwości powstawania dedykowanych systemów ERP:

  • pierwszym z nich jest stworzenie systemu od samych podstaw, na zlecenie dla konkretnej firmy,
  • drugim zaś jest oparcie się o gotową bazę i późniejsze jej rozbudowanie w taki sposób, by uwzględniała wszystkie potrzebne funkcjonalności, których potrzebuje dana firma.

Dzięki temu sprawdzają się one jako pomoc w rozwoju dla firm, które opierają swoje działanie na unikalnych modelach biznesowych.

Z całą pewnością wielu właścicieli firm będzie zdania, że zamknięte rozwiązania ERP są jednym z ograniczeń, gdyż nie umożliwiają one wdrażania modyfikacji związanych z rozwojem biznesu. W przeciwieństwie do zamkniętego oprogramowania ERP, jego dedykowane wersje mają możliwość nieograniczonych modyfikacji, a także aktualizacji związanych z rozwojem twojego biznesu. Jak już możemy wywnioskować, wersje dedykowane są elastyczne, rozbudowane i dostosowywane w taki sposób, aby pasowały do każdej możliwej sytuacji, z jaką będzie miała do czynienia firma. Przykładami takich sytuacji są między innymi wejście na nowy rynek, rozszerzenie oferty lub też całkowite przekształcenie działalności.

Dedykowane systemy ERP są więc wsparciem dla firm, bez względu na sytuację, w której przyjdzie się im znaleźć. Są one zaprojektowane dla przedsiębiorstw, które posiadają bardziej skomplikowane modele biznesowe. Niestety, rozwój własnego oprogramowania pociąga za sobą duże koszty - po pierwsze trzeba wiedzieć co i jak oraz kiedy zmienić, by być w zgodzie z bieżącymi przepisami. System ten również będzie wdrażany dużo wolniej niż zamknięty.

Zbierzmy informacje - porównanie

Gotowe oprogramowanie ERP Dedykowane oprogramowanie ERP
  • Stosunkowo mały wkład pieniężny: niski koszt licencji, niski koszt wdrożenia,
  • Krótki czas wdrażania programu,
  • Duża ilość firm, która korzysta z oprogramowania - społeczność, która jest zbudowana wokół produktu.
  • Słabe dopasowanie do bardziej złożonych procesów w firmie.
  • Dopasowanie programu do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa,
  • Wsparcie w momencie realizacji procesów niestandardowych,
  • Firma może rozbudowywać system, a także dostosowywać go do swoich potrzeb,
  • Istnieje możliwość zwrócenia się inwestycji po dłuższym okresie użytkowania,
  • Szansa na zbudowanie przewagi nad firmami konkurencyjnymi.
  • Czas wdrażania systemu i jego projektowania jest dłuższy
  • Wyższe koszty wdrożenia, i utrzymania oraz rozwoju

Czy można inaczej? Tak ! Atom ERP to złoty środek.

Atom ERP jest systemem gotowym, z którego można zacząć korzystać w każdej chwili. Ale ma dwie ważne cechy, które czynią go idealnym wyborem.

Po pierwsze konfiguracja - zarówno poprzez wybór z bogatej gamy modułów jak i liczne ustawienia związane z branżami (dedykowane plany kont, schematy księgowe, powiązania między obiektami). Do tego dochodzą różne, alternatywne, sposoby rozliczania pracowników i klientów. Atom ERP zapewnia także możliwość dodawania w aplikacji własnych pól dodatkowych, konfigurować statusy obiektów czy wydruki. Zakres możliwości tworzy niemal nieograniczone możliwości dopasowania do potrzeb.

Po drugie - łatwość rozbudowy. Atom ERP ma budowę modułową i takie moduły powstają nie tylko w ramach stałego rozwoju aplikacji, ale także na życzenie naszych klientów. Jeśli więc nie znajdziesz w naszej ofercie gotowego modułu, zawsze możesz taki moduł zamówić. Prościej i taniej jest dodać dedykowany moduł do gotowej aplikacji, niż stawiać na w pełni dedykowane oprogramowanie.

Podsumowanie – w które oprogramowanie zainwestować?

Gotowy system ERP sprawdzi się doskonale w przypadku nowych działalności gospodarczych, a także tych, o nieskomplikowanych procesach, jakie realizuje przedsiębiorstwo. W przypadku dedykowanych systemów ERP, sytuacja ma się kompletnie odwrotnie - inwestować w niego powinny firmy dobrze rozwinięte i te posiadające skomplikowane procesy do realizacji.

Blog

Najnowsze wpisy z naszego bloga, aktualności i nowości w systemie:



Zastosowania