Co nowego w wersji 2.11

Wersja 2.11 to duża liczba drobnych usprawnień i małych zmian, a kilka najistotniejszych zostało omówione szczegółowo poniżej. Zmiany dotyczą całego systemu, bowiem przygotowujemy się do wydania wersji wielojęzycznej, co pozwoli na wygodną pracę obcokrajowcom, dodatkowo duże zmiany przechodzi moduł magazynu, a nowy moduł panelu klienta powoli nabiera kształtów.

Co nowego w wersji 2.11

Wersja 2.11 to duża liczba drobnych usprawnień i małych zmian, a kilka najistotniejszych zostało omówione szczegółowo poniżej. Zmiany dotyczą całego systemu, bowiem przygotowujemy się do wydania wersji wielojęzycznej, co pozwoli na wygodną pracę obcokrajowcom, dodatkowo duże zmiany przechodzi moduł magazynu, a nowy moduł panelu klienta powoli nabiera kształtów.

22.09.2024

Wielojęzyczność systemu

Dostępne w module podstawowym

Przygotowujemy system do pracy wielojęzycznej. Dostępne w aplikacji języki są konfigurowalne przez wdrożeniowców, jeśli więc potrzebujecie dla swoich pracowników interfejsu w innym niż polski języku, prosimy o kontakt. W pierwszej kolejności pojawią się języki angielski i niemiecki.

Rozbudowa zapotrzebowań/zamówień

Dostępne w module magazyn

Duże zmiany zachodzą w części zaopatrzeniowej modułu magazynowego. Istnieje tam możliwość tworzenia:

  • zapotrzebowań - zgłoszenia od pracowników jakie towary z magazynu (dostępne na stanie lub nie) są im potrzebne
  • zapytań - wiadomości wysyłane do dostawców, mające na celu pozyskanie najatrakcyjniejszej oferty lub odnalezienie firm oferujących najlepszy produkt pasujący do zapotrzebowań
  • zamówień - dokumentów wysyłanych do dostawców, na bazie których możliwe jest przyjmowanie na magazyn dostaw zamówionych towarów

Wszystkie te 3 typy dokumentów zaopatrzeniowych korzystają z pełni możliwości systemu, czyli:

  • konfigurowalnych szablonów wydruków zbudowanych z wykorzystaniem metatagów
  • pól dodatkowych, które możemy dla Was dodać do dokumentu i na jego wydruku
  • karty przeglądu, z opcją wysyłki wiadomości e-mail i SMS z kontekstu dokumentu
  • konfigurowalnych obiegów elektronicznych - pełna kontrola nad stanami realizacji każdego etapu zaopatrzenia
  • możliwości dyskutowania wewnętrznego między użytkownikami
  • zbierania załączników do w.w. dokumentów
  • wiązania zadań z dokumentami

Oddzielenie osób od pracowników

Dostępne w module HR

Baza kontaktów w systemie Atom ERP zawiera wszystkie kontakty -firmowe i osobowe. Dodatkowo, wśród kontaktów osobowych wyróżniamy podgrupę pracowników. Cały czas w systemie istnieje więc podział na 4 listy:

  • kontakty - wszystkie kontakty
  • firmy - kontakty typu firma
  • osoby - kontakty typu osoby, do niedawna ta grupa zawierała w sobie także pracowników, ale od tej wersji pracownicy zostali stąd zabrani
  • pracownicy - tu od zawsze byli tylko pracownicy

Zmiana dotyczy więc jedynie listy osób, w której od teraz nie są widoczni pracownicy. Pracownicy są więc widoczni w liście pracowników i w ogólnej liście wszystkich kontaktów, osoby i firmy także widoczne są w liście specjalizowanej i ogólnej. Dla nowych użytkowników systemu taki podział jest łatwiejszy do zrozumienia, a dla stałych klientów systemu nie powinien stanowić utrudnienia, ale warto tę zmianę odnotować.

Lista pracowników pojawia się w systemie wraz z dodaniem modułu HR, a pozycja w menu bocznym widoczna jest jako pod-pozycja w menu HR, a nie kontakty.

Tagi projektu w zbiorczym harmonogramie

Dostępne w module projekty + HR

Zbiorczy harmonogram to miejsce, w którym widoczne są dane zebrane ze wszystkich harmonogramów w aktywnych projektach. Każdy projekt może posiadać plan obłożenia pracownikami, którego realizacja za pomocą dodawanych okresów pracy jest wizualizowana jako harmonogram. Dane z wielu projektów widoczne na harmonogramie zbiorczym zostały teraz wzbogacone, w kolumnie opisującej projekt, o tagi tego projektu.

Tagi okresów pracy były od zawsze widoczne w harmonogramie projektu i harmonogramie zbiorczym wielu projektów. W harmonogramie zbiorczym jest też opcja wyszukiwania okresów harmonogramu po tagach tych okresów. Tagi projektu są jedynie wyświetlane, nie ma możliwości szukania po nich (by nie pomieszać ich koncepcyjnie z tagami okresów pracy). Tagi projektu mają jedynie charakter informacyjny, zawsze można posiłkować sie wyszukaniem treści na stronie (w systemie Windows zazwyczaj jest to kombinacja klawiszy CTRL+F a na Mac CMD+F)

Wyszukiwanie rekordów po ID czy NIP w listach kontaktów

Dostępne w module podstawowym

W wielu miejscach systemu są pola wyboru w postaci filtrowanych list. Służą one na przykład wyborowi podmiotu dokumentu czy wskazania nabywcy na fakturze. Zawsze można tam było szukać po fragmencie nazwy, ale były też różne, mniej lub bardziej udokumentowane możliwości szukania po innych parametrach. Usprawniliśmy to i ujednoliciliśmy i teraz w każdym takim polu, można szukać obiektu po:

  • ID - za pomocą frazy “#1234” - dopasowanie jest dokładne, znajdziemy rekord o ID 1234 a nie 11234 czy 12345 (uwaga, wcześniej w niektórych miejscach działało wyszukiwanie po fragmencie ID ale bez podawania # co powodowało słabsze dopasowanie wyników do oczekiwań zapytania - przy próbie znalezienia rekordu o ID 15 znajdowały się 2150 czy 1592). To działa nie tylko dla kontaktów a w zasadzie dla dowolnych obiektów
  • NIP - o ile szukany obiekt jest kontaktem, bo tylko one mają numery NIP - wystarczy wpisać “nip:64824” i tutaj już szukamy po fragmencie numeru NIP, bo wpisanie całego numeru byłoby niepotrzebnym utrudnianiem, typowo po wpisaniu 5-6 znaków zostajemy przy kilku wynikach, z któych łatwo wyłowić poszukiwany wynik.

Zakładka towary w pracowniku - zmiana zawartości

Dostępne w module magazyn + HR

Jeśli pracownik otrzymał jakiekolwiek przydziały z magazynów, w jego karcie szczegółów pojawia się zakładka “Towary”, która pokazywała dotychczas pozycje z dokumentów magazynowych np. przydziału czy zwrotu. Teraz zakładka ta nie pokazuje przydziałów i zwrotów, a konkretne przydzielone, ale nie zwrócone towary. To pozwala łatwiej zorientować się, co jest aktualnie w dyspozycji pracownika.

Dodatkowe kolumny w eksporcie faktur

Dostępne w module finanse - księgowość

W eksporcie faktur dodane zostały dwie nowe kolumny opisujące faktury

  • dokument wirtualny - tak / nie
  • pokaż na cashflow - tak / nie

Zmiana ta może mieć znaczenie dla osób korzystających z eksportu faktur do formatu excel XLSX lub CSV, które doklejały własne kolumny na eksportowanego pliku.

Eksport projektów - dodatkowa kolumna

Dostępne w module projekty

W eksporcie listy projektów do pliku excel (XLSX) dodaliśmy nową kolumnę - pełna nazwa klienta. Dotychczas eksportowana była tylko skrócona nazwa klienta, co mogło powodować pewne problemy.

Nowa kolumna nie została dodana na końcu listy kolumn, ale zaraz po kolumnie ze skróconą nazwą klienta, tak więc kolejność danych w pozostałych kolumnach uległa zmianie (przesuniecie o 1 kolumnę).

Zmiana ta może mieć znaczenie dla osób korzystających z eksportu, które stosowały na nim własne makra czy formuły wyciągające z niego dane.

Zlecenia transportowe tylko dla aktywnych firm

Dostępne w module TSL + wielofirmowość

W zleceniach transportowych, gdy aktywny jest moduł wielofirmowy, istnieje możliwość wskazania jednej z własnych firm, która jest stroną zlecenia. Dotychczas widoczne tam były wszystkie własne firmy, ale było to niezgodne z zachowaniem systemu w innych miejscach, gdzie od dawna stosujemy zasadę, ze widoczne są wyłącznie firmy oznaczone jako aktywne. Niespójność ta została naprawiona i w formularzu dodawania nowego zlecenia widoczne są tylko aktywne firmy, a podczas edycji widoczne śą firmy aktywne plus ewentualnie bieżąca firma, jeśli ta nie jest już aktywna. Dzięki temu podczas edycji dokumentu nieaktywnej firmy nie trzeba przypisywać innej firmy z listy aktywnych.

Blog

Najnowsze wpisy z naszego bloga, aktualności i nowości w systemie:



Zastosowania