Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy w szczegółowy sposób reguluje kwestie związane z wymiarem czasu pracy etatowców. Jaki jest wymiar czasu pracy w 2022 roku oraz ile roboczogodzin należy przepracować w każdym miesiącu tego roku?
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy w szczegółowy sposób reguluje kwestie związane z wymiarem czasu pracy etatowców. Jaki jest wymiar czasu pracy w 2022 roku oraz ile roboczogodzin należy przepracować w każdym miesiącu tego roku?
Sposób ustalania miesięcznego czasu pracy został w szczegółowy sposób opisany w Kodeksie pracy. W tym celu należy:
Zgodnie z powyższymi zasadami miesięczny wymiar czasu w 2022 roku wynosi:
Tym samym roczny wymiar czasu pracy wynosi 2008 roboczogodzin, co oznacza 251 dni pracujących w całym 2022 roku. Najmniejszy wymiar czasu pracy to styczeń (152 godziny) – wynika to przede wszystkim z wolnych dni świątecznych 1 i 6 stycznia.
Jak już wiesz, dni świąteczne przekładają się na mniejszy wymiar czasu pracy. Zastanawiasz się, kiedy w 2022 roku są święta wolne od pracy? Poniżej znajdziesz listę świąt na bieżący rok:
Nawet jeśli niektóre z wyżej wymienionych dni świątecznych występują w sobotę (jest tak w przypadku Nowego Roku), możliwe jest odebranie dnia – po odbyciu konsultacji z pracodawcą – w roboczy dzień tygodnia. Taki stan rzeczy oznacza, że dni świąteczne wolne od pracy można potraktować jako dodatkowy urlop. Można rozłożyć dni urlopowe z uwzględnieniem soboty i niedzieli w taki sposób, by zorganizować sobie np. długi weekend w połowie sierpnia czy listopada.
Atom ERP posiada moduł HR z funkcjonalnością rejestrowania czasu pracy. Tworzenie kart RCP pozwala na zapis godzin przepracowanych przez pracownika i naliczania na tej podstawie wynagrodzenia według stawek i zasad rozliczania nadgodzin, pracy w dni wolne czy diet.
+ link do https://atomerp.pl/moduly/hr#mod440-karty-i-arkusze-pracy
Często zdarza się, że pracownicy – w pilnych sytuacjach – muszą zostać „po godzinach” w celu wykonania obowiązków zawodowych. Taką sytuację także przewiduje Kodeks pracy. W artykule 151 tej ustawy można znaleźć zapis, zgodnie z którym „praca (...) ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca (...) ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy” daje prawo do podwyższonego wynagrodzenia. Pracownikowi za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowa płaca na poziomie 50% (jeśli nadgodziny odbyły się w standardowym czasie pracy – jest to zazwyczaj poniedziałek-piątek) lub 100% (praca w nocy, niedziele, święta).
Niestety, w świetle obecnych przepisów wymiar czasu pracy odnosi się wyłącznie do umów zawieranych między pracodawcami oraz etatowcami. Jeśli chodzi o tzw. umowy cywilnoprawne (zlecenia, o dzieło), to kwestie związane z ich zawieraniem reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny.
Przepisy nie określają ani minimalnego, ani maksymalnego czasu pracy dla dzieło- oraz zleceniobiorców. Taki stan rzeczy wynika z samej istoty tego typu porozumień, ponieważ w ramach umowy:
Wymiar czasu pracy to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia. To właśnie od wymiaru czasu pracy zależy np. ustalanie wysokości wynagrodzeń dla pracowników. Warto, by nawet pracownik niezwiązany z księgowością czy kadrami znał podstawowe zasady w tej kwestii. Mogą one okazać się przydatne podczas dochodzenia u pracodawcy swoich praw.
Najnowsze wpisy z naszego bloga, aktualności i nowości w systemie: