Czym jest exit interview?

Czym jest exit interview ?

Exit interview to proces przeciwny do onboardingu, ale równie ważny. Polega na przeprowadzeniu rozmowy z odchodzącym pracownikiem.

Czym jest exit interview?

Czym jest exit interview ?

Exit interview to proces przeciwny do onboardingu, ale równie ważny. Polega na przeprowadzeniu rozmowy z odchodzącym pracownikiem.

28.03.2023

Czym jest exit interview?

Exit interview to proces przeciwny do onboardingu, ale równie ważny. Polega na przeprowadzeniu rozmowy z wyznaczoną osobą z działu HR z odchodzącym pracownikiem. Osoba, która rozmawia powinna być jak najbardziej bezstronna i spróbować dowiedzieć się od pracownika czemu odchodzi i jakie były powody odejścia. Czasami takie ankiety daje się do wypełniania pracownikowi samodzielnie, ale nie można zapominać o tym, że rozmowa na żywo jest o wiele lepszym sposobem na poznanie motywów pracownika i tak właśnie powinno wyglądać exit interview. W działach HR to relacje osobiste są najważniejsze i tak naprawdę to co najcenniejszego ma firma to kapitał ludzki czyli pracownicy. Dlatego każda firma powinna traktować exit interview jako cenne informację do polepszenia warunków pracy i atmosfery w firmie.

Po co przeprowadza się wywiad z odchodzącym pracownikiem?

Główny cel to zdobycie informacji o tym, jakie były przyczyny odejścia. Należy dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o tym czemu pracownik zrezygnował. Oczywiście nie zawsze będzie chciał powiedzieć wprost, wtedy trzeba tak pokierować rozmową aby delikatnie zbadać temat. Firmy w których rotacja pracowników jest zbyt duża nie mają dobrej opinii i nie wzbudzają dużego zaufania pracowników. Firma powinna dążyć aby współczynnik rotacji był jak najmniejszy. Na exit interview można dowiedzieć się jakie było nastawienie pracownika do firmy i jej postrzeganie, co podobało się pracownikowi, a jakie były słabe strony organizacji. Taka rozmowa jest o tyle bezpieczna, że odchodzący pracownik powinien powiedzieć prawdę, bo i tak nie zamierza zostać dłużej w firmie. Trzeba dobrze wykorzystać tą szansę i zadać mu odpowiednie pytania.

O co pytać na exit interview?

Pracownika pyta się o to jak może ocenić współpracę z zespołem i z przełożonymi i jak ogólnie ocenia atmosferę w tym konkretnym miejscu. Ważne jest także pytanie o przełożonego, jak pracownik postrzega jego umiejętności zarządzania i podejście do pracowników. Następnie warto zapytać o to, czy odchodząca osoba poleci firmę znajomym i czy wystawi pozytywne opinię w razie konieczności. Dobrze, aby pracownik wypowiedział się co musiałoby zmienićsię w firmie, aby zdecydował się w niej zostać, a jeśli są to czynniki finansowe, to jaki wzrost wynagrodzenia byłby wystarczającym argumentem do zostania w firmie. Pytanie o finanse w takich sytuacjach nie są już krępujące, bo i tak osoba odchodzi, więc nie będzie mieć problemu z mówieniem o tym. Można też zapytać o to, co sprawiło, że nowa firma jest obecnie bardziej atrakcyjna dla pracownika i czym przekonała pracownika. Warto też zadawać luźne i ogólne pytania typu co najbardziej się podobało, a co nie, co chętnie byś zmienił/zmieniła w firmie. Ogólne pytania mogą pokazać nieznane aspekty funkcjonowania w firmie lub nowe ścieżki do poprawy. Przy konkretnych pytaniach pracownik najczęściej wypowie się tylko na konkretne tematy. Rozmowa powinna być serdeczna, ale prowadzona z wyczuciem. Jeśli prowadzi ją ta sama osoba, która rekrutowała, pracownik będzie miał większe zaufanie i może więcej powiedzieć.

Dane z exit interview to cenna wiedza dla firmy

Wywiad z pracownikiem to jedno, a analiza danych i wprowadzenie zmian to drugie. Każdy exit interview to naprawdę cenne wskazówki, które odpowiednio wykorzystane mogą polepszyć wizerunek firmy i sprawić, że nie powtórzy ona dotychczasowych błędów. Bardzo często problem tkwi w kadrze zarządzającej, która ma niepoprawne stosunki z podwładnymi, o czym zarząd nie ma wiedzy. Takie informacje trzeba każdorazowo traktować bardzo poważnie, bo dzięki temu może oczyścić się atmosfera w firmie. Wtedy jest szansa na zbudowanie stabilnego zespołu, gdzie jest szacunek i zaufanie, a praca jest już tylko przyjemnością. W dzisiejszych czasach każda firma powinna wyciągnąć lekcje z exit interview i starać się ulepszać struktury firmy i sposób jej zarządzania, jeśli analiza danych z wywiadów na to wskazuje. Jeśli określone tematy często się pojawiają, jest to wyraźny sygnał do zmian, którego nie powinno się ignorować.

Blog

Najnowsze wpisy z naszego bloga, aktualności i nowości w systemie:Zastosowania