Tworzenie zleceń - waluty

Tworzenie zleceń - waluty

Tworzenie zleceń - waluty

Zlecenie pozwala na wskazanie dwóch walut, nie muszą one być różne, ale mogą. Pierwsza z nich to “waluta” w domyśle “waluta zlecenia” - w niej rozliczane są pola frach i koszt. Frach i koszt są więc zawsze w tej samej walucie. Nie ma możliwości, by wprowadzić do systemu zlecenie od klienta w EUR a z przewoźnikiem ustalić rozliczenie w walucie PLN lub wybranej walucie obcej. Druga waluta służy do wskazania waluty w jakiej ma być wystawiona faktura dla klienta.

Jeśli umówiony fracht wynosi 1000 PLN, a faktura ma zostać wystawiona w EUR, to nalezy ustawić walutę zlecenia na PLN a walutę faktury na EUR. W dniu wystawienia faktury kwota za fracht w wysokości 1000 PLN zostanie przewalutowanie po kursie NBP z dnia poprzedniego (np. na 210 EUR). Jeśli jednak uzgodniona cena za fracht wynosi np. 200 EUR, to należy do systemu wpisać zlecenie z walutą zlecenia jak i walutą faktury ustawionymi na EUR. Zapobiega to zmianie wartości zlecenia wraz ze zmianą kursów walut.

Koszt transportu ponoszony na rzecz przewoźnika musi być wprowadzony w tej samej walucie, w której wprowadzono ustaloną stawkę za fracht dla klienta. Dzięki temu system będzie mógł bez przeszkód wyliczać rentowność zleceń.

Transport Logistyka Spedycja

Baza wiedzy

Lista modułów i tematów głównych bazy wiedzy: